Dünyada binlerce çeşit bitki vardır. Bunların kimi çok faydalıdır ki tıpta kullanılır kimi ise oldukça zehirlidir ve insanların ölümlerine yol açabilir. Bakalım dünyadaki en zehirli 5 bitki neymiş1) Beyaz Yılan Kökü

Latince adı Ageratina Altissima olan beyaz yılan kökü, Kuzey Amerika’da yetişen oldukça zehirli bir bitkidir. Yüksek miktarda tremetol toksini bulunmaktadır. İnsanları doğrudan değil ama dolaylı olarak öldürdüğü bilinmektedir. Amerika’ya yerleşen binlerce Avrupalı göçmen bu zehirden dolayı hayatlarını kaybetmiştir.


2) Katil Gözlü Bitki

Kuzey Amerika’da yetişen bu bitki 1 cm çapındaki beyaz meyvesinin üzerindeki siyah adeta bir gözü andırır ve bu ismi alır. Bu bitki tüm insanlar için zehirli olmakla birlikte zehirli kısmı toksinlerin en yoğun olduğu bir meyvedir. Kalp kasları üzerinde ani olarak yatıştırıcı etkisi olan bu meyveler, hızlı ve kolay bir ölüme neden olabilmektedir.


3) Abrus

Hemen hemen her yerde yetişebilen bu bitkinin anavatanı Endonezya’dır. Bitkinin içindeki zehir çok kuvvetlidir. 2 mikrogramı bir insanı çok rahatlıkla öldürebilir. Endonezya’da boncuk olarak kullanılan bu bitkiyi delmek için kullanılan matkaba dokunanlar bile hayatını kaybetmektedir.

 


4) Güzel Avrat Otu

Meyvesinin tatlı ve çekici olmasından ötürü insanların ilgisini çok çeker. Yaklaşık 7 meyvesi ya da 1 yaprağı kesin ölüm sebebidir. Halüsinasyon ve sayıklama ile başlar, baş ağrısı, titreme ile devam eder. Ölümcül bir bitkidir. Ve daha önce kozmetik için kullanılmıştır. O dönemlerde kozmetik yüzünden ölümlerin nedenlerinden biri de belki de bu bitkidir.


5) Su Baldıranı

Kuzey kısımlarda yetişen bir bitki türüdür. Şemsiye şeklini andırır ve küçük beyaz çiçekleri vardır. Kuzey Amerika’nın en zehirli bitkisidir. Mide bulantısı, kusma nöbetleri ile başlar ve solunum durması sebebi ile 1saat içerisinde öldürür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here