Hem dezenfekte edici hem de mideyi güçlendirici özelliğe sahip olan ardıç yağının faydaları ve kullanımı:

Ardıç yağı birçok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ardıç yağı yemeklere koku ve tat vermek maksadıyla da kullanılır.

Ardıç Yağı :

Kalp yetmezliği soğuk algınlığı ve Romatizmal hastalıklarda kullanılır.
burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcı özelliği vardır. Astım hastalarında ve idrar tutamayan çocuklarda yaralıdır.

Ardıç Yağı İçindekiler :

Organik asitler, glikoz, sakkaroz, juniperin, reçineli bileşikler ve acı madde içerir.

Ardıç Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir çay bardağı suya 5 damla damlatılarak alınır.

Not: Hamilelikte kullanılmamalıdır.

Fazla alındığı taktirde böbrekleri tahriş eder ve idrar yollarında kanamaya neden olur.

Eski çağda ardıç meyvesi, antiseptik ve su çekici ilâç olarak bilinmekteydi Yeni araştırmalar vasıtası ile, meyvelerin içindeki başlıca müessir maddeler olarak, terebentinden oluşan uçucu yağlar, terpenler, juniperin, tanen, reçine, yağ, pentosan, glikoz, karınca asidi (asit formik), asit asetik, kalsiyum, potasyum ve manganez bulunmuştur

Ardıç ağacının taze iğneleri bol miktarda C vitamini ihtiva etmektedir Ardıç meyveleri zindelik vericidir, insanın kanını ısıtır, iç krampları gevşetir; mideyi, bağırsakları, akciğeri ve kanı temizler; idrar söktürücü, fazla suyu giderici, dezenfekte edici, mideyi güçlendirici ve metabolizmayı uyarıcıdır

Ardıç Yağının Kullanımı:

Dahilen; 2 – 3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır Haricen; uygulanacak yer kolonya ile temizlenir ve bol miktarda yedirilerek tatbik edilir Antiseptiktir ve bu yüzden ayakta oluşan mantar, egzama hastalıklarında da sürülerek kaşıntı önlenir Haricen; masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksik maddelerin terleme yolu ile dışa atılmasını sağlayıp, tedavisine yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here