in

İdam Edilen Maymunları Duymuş Muydunuz? Osmanlı Zamanında İdam Edilen Maymunların İlginç Hikayesi

Çok ilginçtir ama böyle bir hikaye gerçekten var. İstanbulun nüfusunun artması ve halkın maymunları günlük hayatta aktif olarak kullanması III. Murat Devri’ne denk geliyor.

Öyle ki maymunlar, gemilerde gözcülük yapmaktan tutun da evcil beslenmesine kadar İstanbulluların yaşamında bir çok noktaya sirayet eder. Üstelik bugünkü Azapkapı ve Galata, o dönemlerde maymun alım-satımını gerçekleştirilen ünlü pazarların başını oluşturur.

Tabi hikaye, İstanbul’un bugünkü durumunu da göz önünde bulundurduğunuz da pek de iyi sonuçlanmıyor. O zamanlarda III. Murat’ın itibar gösterdiği, Molla Abdülkerim Efendi ismiyle bir zat anılır. Rivayete göre Molla Abdülkerim Efendi Yahudi mezarlığına cami inşa edecek kadar haz etmiyor gayrimüslimlerden. Sultanın kendisini Rumeli Kazaskeri yaptığı dönemdeyse o zamanlarda aşağılayıcı olarak nitelendiren kırmızı ve siyah renk elbiselerin gayrimüslimlerce giyilmesi şartını koşuyor.

Istanbul’daki maymunların kaderi, Molla Efendi’nin Fatih Camii’nde verdiği bir vaazle değişiyor. Nitekim Molla Efendi, bu maymunların “kadınlar tarafınca fena işlerde kullanıldığı” yönünde bir iddiayı ortaya atıyor.

Bu vaazla provoke olan halk, Azapkapı ve Galata’daki maymun satıcılarını basıyorlar ve idam etmek üzere maymunları topluyorlar. Tarihçiler o günün vehametini “İstanbul’da dalında maymun sallanmayan tek bir ağaç kalmadı” diyerek aktarıyor.

Katliama tanık olan halk o günden sonra Molla’ya “maymunkeş” lakabı takıyor. Molla’nın ölümüyle de şehirde yaşayan birçok hayvansever kendi arasında kutlamalar düzenliyor.

Konuyla ilgili detaylar Reşad Ekrem Koçu’nun “Tarihimizden Garip Vakalar” isimli kitabında da yer alıyor. Ayrıca Sunay Akın ve Murat Bardakçı’nın da konuya değinen bir yazıları olduğu söyleniyor.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by BilioBu

Biliobu.com Sahibi | Sosyal İçerik Platformu!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Kahverengi Gözleri Nasıl Daha Etkileyici Gösteririz? Günlük Göz Makyajı

Hangi Padişah Nasıl Öldü? 11 Osmanlı Padişahı ve Ölüm Sebepleri