Japon kültürüne ait en yararlı çaylardan biri olan Matcha çayı, Türk kültüründeki yeşil çay özelliğiyle pek çok noktada bir araya gelse de bazı özellikleriyle bizim kültürümüzdekiyle ayrışır. Sıradan bir yeşil çayın toz haline getirilmesiyle uzak doğu ülkelerinin sevilen bir bitkisi haline gelen Matcha çayı, görünümü ve servisi ile farklılaşıyor. Antioksidan ve klorofil maddeleri bakımından zengin olan bu çayın en önemli yararı da kısa zamanda kilo verdirmesi!

Başlıca özelliklerinden biriside toksinlerin vücut dışına çıkmasına yardımcı olarak metabolizmayı hızlandırmasıdır. Tıpkı yeşil çayda olduğu gibi kafein içermesi, yağ yakımını hızlandırıyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.

Hızlı çalışan metabolizma aracılığıyla vücut daha zinde ve sağlıklı olarak zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca lezzetli tadıyla kolay içim imkanı sunarak, keyifli bir kilo verme süreci geçirmenizi sağlıyor.

Gün içerisindeki herhangi bir zaman aralığında tüketebileceğiniz Matcha çayı, kafein miktarı nedeniyle en fazla iki bardak içilmelidir. Bilhassa yemek yedikten sonra sindirimi hızlandırmak için tüketilebileceği gibi spor öncesi yağ yakımına yardımcı oluyor.

MATCHA TOZUNUN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI NELER?

– C vitamini bakımından zengin olan Matcha çayı gün boyu enerjik olmanızı sağlıyor.

– Böbrek ve Karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.

– Uykunun gelmesini önlemeye karşı yardımcıdır.

– Anti-aging özelliği ile kanser ihtimallerini azaltır.

Sağlıklı günler dileriz .

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here