in

Kral Midas Kimdir? Eşek Kulaklı Midas Efsanesi

Kral Midas Kimdir? Eşek Kulaklı Midas Efsanesi Nedir? Frigyalı Kral Midas Hakkında Bilgiler…

Kral Midas Kimdir?

Kral Midas efsanesi fazlasıyla ilginç bulunduğu için nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Eşek kulaklara sahip olmasıyla tanınan Frigya asıllı Kral Midas Gordion kentinde doğmuştur. Ülkesini geliştirmek için fazlasıyla uğraşan bir kral olarak tanınmaktadır. Kulaklarının eşek kulaklarına benzemesinden dolayı hayata küsen Kral Midas'ı halkı çok sevmektedir. Ancak tahta ilk çıktığı zamanlardan sonra belli dönemlerde sorun yaşamıştır. Kral Midas'ın efsaneleşmesinin nedeni de kulaklarının eşek kulaklarına benzemesidir.

Eşek Kulaklı Midas Efsanesi Nedir?

Günün birinde Kır Tanrısı Pan ile Yunan Tanrısı Apollon arasında yapılacak olan bir müzik yarışması için Kral Midas yargıç olarak seçilir. Elindeki kaval ile çok güzel sesler çıkaran kır tanrısı Pan ne yaptıysa Yunan tanrısı Apollon'nun gümüşten lir'inin önüne geçememiştir. Bunun üzerine Kral Midas oy hakkını Pan'dan tarafa kullanınca Apollon bu duruma çok kızarak "güzel müzikleri ancak insan kulakları ayırt eder, sana eşek kulakları yaraşır" demiş ve Kral Midas'ın kulaklarını eşek kulağına çevirmiş.

Midas her ne kadar eşek kulaklarını şapka takarak gizlemeye çalışsa da bir gün berberi saçlarını keserken görmüş. Artık sırrını bilen birileri olduğuna göre bu durumu saklamanın doğru olmadığını düşünerek bir kuyu başına giden Midas kulaklarını kuyuya haykırmış. Efsaneye göre kuyu otlara, otlar rüzgara söylemiş ve giderek her yerde Midasın kulakları yayılmış. 

Midas'ın kulaklarını artık bilmeyen kalmamış ve halk tarafından çeşitli sahne oyunları oynanmaya başlanmış. Bu durumdan yeterince sıkılan Kral Midas son çareyi kulaklarını kestirmekte bulmuş ve kulaklarını kestirmiş. Fakat aradan kısa bir süre geçer geçmez Midas'ın kulakları tekrar uzamaya başlamış bu kez gören herkes "eşek kulaklı Midas" diye dalga geçmeye başlamış. En sonunda Midas Tanrıya yalvarmış ve "bütün servetimi al kulaklarımı eski haline geri çevir" demiş. Tanrı onu affetmiş ve kulaklarını tekrardan insan kulağına çevirmiş, kimse görmeden canını almış ve onu gömmüş.

Kral Midas'ın Ölümünden Sonra

Midas'ın kulakları efsanesi günümüze kadar ulaşmıştır. Midas'ın sembol mezarı ise Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenmektedir. Midas'ın ölüm sebebi ise kimi kaynaklarda boğa kanı içerek intihar etmesi kimi kaynaklara göre de başına aldığı darbedir. Araştırmalar sonucu Midas'a ait olduğu söylenen vücut iskeleti kaybolmuştur. Midas'ın diğer bir efsanesi ise dokunduğu herşeyi altına çevirebilmesidir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by BilioBu

Biliobu.com Sahibi | Sosyal İçerik Platformu!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Twitter Hesap Silme Ve Dondurma İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 Yaşına Gelene Kadar Kızının Fotoğraflarını Çeken Babadan Harika Video