in

Orkide Nasıl Çoğaltılır? Evde Orkide Çiçeği Çoğaltma, Üretme Yöntemleri

Orkide çiçeği nasıl çoğaltılır? Orkide nasıl yetiştirilir? Orkide nasıl üretilir? Evde orkide çoğaltma… Orkide çiçeği çok narin bir yapıya sahiptir. Narin olduğu gibi pahalıdır da. Hal böyle olunca yeniden almak yerine çoğaltmak her zaman için daha mantıklı oluyor. Orkideyi bir kaç farklı yöntem ile sizler de evinizde rahatlıkla çoğaltabilirsiniz. İşte o yöntemler:

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Orkide bir kaç farklı yöntem ile çoğaltılabilir bunları sıralayacak olursak:

Vejetatif Yöntemi: Tamamen gelişmiş olan bir orkide saksısından çıkarılarak keskin bir makas yardımıyla ölü kökleri temizlenir. Hemen ardından kökleri ikiye ayrılır ve iki ayrı saksıya alınarak bakımı yapılır. (En çok kullanılan yüntemdir.)

Doku Kültürü İle Üretim: Orkidenin gövdesinden kesilen parçaların ağzı kapalı olacak şekilde bir kaba alınmasıyla üretilen yöntemdir. Bu yöntemde nemlendirme işlemi çok önemlidir. Kesilen bitki kabın içerisinde kök vermeye başladıktan 2-3 gün sonra toprağa ekimi sağlanır.

Bebek Orkidelerin Ayrılmasıyla Üretim: Anne orkideden yeni filizlenen bebek orkideleri ayırarak başka bir saksıya alma işlemidir. Keikinin olduğu dal alt ve üst gözlerden 4-5 cm uzaklıktan kesilip çıkarılır ardından hafif ılık suyla yıkanır ve saksıya alınır.

Bütün ayırma işlemlerinde mümkün olduğunca keskin bir bıçak veya makas kullanın. Ayrılan bitkinin zarar görmemesi önemli.

Orkideyi Çoğalttıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gerekenler:

– Ayırdığınız orkideleri büyük saksılar yerine küçük saksılarda büyütmeyi tercih edin çünkü orkide çiçeği köklerinin büyük saksıda durmasını istemez bu yüzden küçük saksılar daha kullanışlı olacaktır.

– Orkideyi yetiştireceğiniz odanın sıcaklığı 15-25 derece arasında olsun.

– Toprağının yeterince nemli olduğundan emin olun.

– Sulama işlemini az az kontrollü bir şekilde gerçekleştirin.

– Çiçeğinizi direk güneş alan ortamlardan muhafaza edin.

Orkide çoğaltmak zor bir işlem olmadığı için uygun koşulları sağladıktan sonra rahatlıkla yapabilirsiniz. Unutmamak lazım ki orkide çok hassas bir bitkidir ve fazlasıyla bakıma ihtiyaç duyar. Bu yüzden yukarıda yazdığımız maddelere uygun bir ortamın olması önemlidir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by BilioBu

Biliobu.com Sahibi | Sosyal İçerik Platformu!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Bitcoin Nedir? Alt Birimleri Nelerdir? Nasıl Üretilir? Bedava Bitcoin Kazanma!

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Sinir Bozucu Lekeler İçin Doğal Tarifler