Siroz nedir sorusuna karşılık olarak: siroz bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerlerimiz adeta vücudumuzun kimya fabrikasıdır. Kan şekerinin düzenlenmesinden tutun da şeker, yağ ve proteinlerin birbirine dönüşmesi konularında ağır görevleri vardır. Kanı temizler, vücuttaki zararlı maddeleri arındırır, ve besinler üretir. Kısacası çok değerli bir organımızdır. Siroz da karaciğeri çeşitli nedenlerle hasar gören kişilerde baş göstermektedir. Aşağıda siroz hastalığı belirtilerini yazacağız ama ondan önce bu hastalığa sebep olan maddeleri sıralayalım…

Siroz Hastalığı Nedenleri:

Sirozun en büyük nedeni alkol kullanılmasıdır. Karaciğer alkolden dolayı büyük hasara uğrar ve sağlıklı hücre yapılanması bozulmaya başlar. Bunun yanı sıra:

– Hepatit B ve C

– Karaciğer yağlanması

– Galaktozemi gibi kalıtsal hastalıklar

– Sindirim bozukluğu

– Safra kanallarında yara oluşması

– Şeker metabolizması

– Vücutta demir birikimi

Siroz Hastalığı Belirtileri:

Siroz çok sinsi bir hastalık olduğundan hastalık ilerleyene kadar belirtilerini göstermez. Hastalık ilerlediğindeyse aşağıda ki belirtiler baş gösterir.

– Ciltte kaşıntı,

– Bulantı,

– İştahsızlık,

– Halsizlik,

– Kilo kaybı,

– Uyuşukluk ve konuşmada güçlük çekme,

– Kolay kanama,

– Karın bölgesinde şişkinlik

Siroz Hastalığı Tedavisi:

Siroz çok şiddetliyse hastalığa yakalanan kişiler hastaneye yatırılarak tedaviye alınırlar. Eğer hastalık hafif ya da orta şiddetliyse aşağıda ki tedavi metotları uygulanır.

– Siroz hastalığına yakalanan kişi eğer alkol bağımlısı ise doktor kontrolünde önce bu bağımlılığına son verilir,

– Hepatit hastalığı var ise düzenli ilaç tedavisine başlanır,

– Kilo kontrolü sağlanır,

– Ödem ve enfeksiyon için ameliyat ve ierekli antibiyotik tedavisine başlanır.

– Siroz aşırı ilerlemişse eğer son çare karaciğer naklinden geçiyor.

Her hastalıkta olduğu gibi sirozda da erken teşhis çok önemlidir çünkü aşırı geç kalınmış bir vaka olursa telafisi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden düzenli sağlık muayenelerine katılmak siroz ve bir çok hastalığın erken teşhisini sağlayacaktır. Herkese sağlıklı günler dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here