in

Vücudumuzun Önemli Parçalarından Olan Böbrekleri Korumanın Yolları

Tabiri caizse böbrekler vücudun arıtma tesisleridir o yüzden böbreklerimize gereken özeni göstermemiz gerekir, böbreklerinize gereken özeni göstermeniz için tavsiyeler:

Bol bol sü içmek böbreklerinizi düzenlemeye yardımcı olacaktır. İdrarınız açık renkli olmalıdır. Eğer daha koyu bir renkteyse yeterince su içmemenizin habercisi olabilir. Sıcak havalar boyunca, sıcak şehirlerde, ülkelerde seyahat ederken, veya gayretli bir şekilde egzersiz yaptığınızda, ter ile attığınız suyu geri kazanabilmeniz için normalden çok daha fazla su tüketmeniz gerekir

Sağlıklı beslenin

Dengeli bir diyet, vücudunuzun ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri almanızı sağlar. Çeşitli meyve, sebzeler ve tahılları tüketmek, tamamen buğdaydan makarna, ekmek veya pilav gibi. Çok yağlı veya tuzlu yiyecekleri fazlaca tüketmekten kaçının.

Tansiyonunuzu takip edin

Düzenli olarak kan basıncınızı ölçün. Yükselen kan basıncının semptomu yoktur, fakat böbrek ve kalp problemleri riskini yükseltebilir. Mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün.

Sigara içmeyin, alkol tüketmeyin

Sigarayı tamamen bırakmayı deneyin. Erkek için günde iki küçük içki, kadın için ise bir küçük içki ile alkol tüketiminizi sınırlayın. Sigara içmek ve çok fazla alkol tüketimi kan basıncınızı yükseltir. Yüksek kan basıncı, böbrek hastalıklarının en yaygın nedenlerinden biridir.

Böbreklerinize yardımcı olmak için ince kalın

Çok fazla kilo, kan basıncınızı yükseltir ki bu böbrekleriniz için oldukça kötüdür. Aktivitelere devam ederek ve aşırı yemek yemeyerek sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın. Vücut kütle indeksiniz sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı anlamak için yardımcı bir ölçüdür.

En azından 150 dakikalık hafif – yoğun bir egzersiz hedefleyin, yürümek, bisiklet binmek veya yüzmek gibi. Bunu her hafta mutlaka tekrarlayın.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by BilioBu

Biliobu.com Sahibi | Sosyal İçerik Platformu!

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dezenfekte Edici Özelliğiyle Bilinen Ardıç Yağının Mucizevi Faydaları

Kayısı Yağı İle Göz Çevresi Bakımı